Sada je: čet ruj 24, 2020 4:56 am.

Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
 eterična ulja prikladna za korištenje u trudnoći 
Autor/ica Poruka

Post eterična ulja prikladna za korištenje u trudnoći
Pozdrav svima!
Nisam znala gdje da smjestim pitanje pa otvorih novi topic.
Molim bilo koga upućenog za savjet. Naime, imam dvojbu oko korištenja atlaskog/himalajskog cedra u trudnoći. Željela bih ga koristiti (u mješavini s bu lješnjaka) protiv oticanja nogu i vidjeh da neki proizvođači nude navedenu mješavinu s napomenom da je prikladno za trudnice i dojilje. S druge strane, pročitah da navedena et. ulja nije prikladno koristiti u tom stanju. E sad, da li se to odnosi samo na oralno korištenje ili treba izbjegavati i dermalnu primjenu? Postoji li neka alternativa (npr. sandal)?
Ispričavam se na podužem postu i zahvaljujem!

čet lip 02, 2011 8:41 am

Post Re: eterična ulja prikladna za korištenje u trudnoći
Cedrove ne bi trebalo koristiti u trudnoći.
Općenito u prva 3 mjeseca ne bi trebalo koristiti nikakva eterična ulja (dermalno ni oralno).
Sigurnije zamjene od cedrova bi bile mirta mirtenil-acetat, pačuli, tršlja, limun (oprez-fototoksičan!), vridžinijski cedar, uz oprez u dozi (do 5% max. i striktno lokalna primjena).

Moja preporuka je da radije potražiš gelove s divljim kestenom, veprinom, hamamelisom i listom vinove loze.
Biljna ulja i macerat možeš koristiti slobodnije, npr. 30% tamanua i macerat centelle također potiču cirkulaciju.
Također toplo-hladne kupke u koje dodaš vrlo jaki čaj od lista crne vinove loze i bršljana su od koristi.

Oralno uzimati 100% čisti tiješteni sok crnog grožđa i borovnice, a mogu se od 4. mjeseca uzimati i bioflavonoidi (npr. Solgar Hy-Bio, 1 dnevno), uz dužan oprez.

pet lip 03, 2011 8:28 pm

Hvala na savjetima, Phyto!
Za početak ću probati s tamanuom i centelom, to već imam... pa ćemo vidjeti. Nešto od toga će djelovati... :)

uto lip 07, 2011 6:37 pm

Da ne otvaram novu temu, pitanje je -
da li se neka bazna ulja ili hidrolati ne smiju koristiti u trudnoći i prilikom dojenja?
Phyto, hvala i :klanj

:)

sri kol 31, 2011 11:40 pm

Pa recimo crni kim ne bi trebalo uzimati u trudnoći, ni eksterno u nekim velikim koncentracijama (pri dojenju intenzivni miris može smetati djetetu).

Ulja s GLA (noćurak, boražina, t. lisičina, crni ribiz, konoplja) se ne smiju oralno uzimati u trudnoći (pri dojenju smiju u manjim količinama), al dermalno je upotreba dozvoljena.
Tamanu i divlju ružu također nije uputno oralno uzimati u velikm dozama, ali pri dojenju i izvana se smije.
Neem je zabranjen oralno konzumirati uopće jer je toksičan kao i čaulmogra (Hydnocarpus wightiana).

Hidrolati se mogu svi izvana koristiti, oralno samo uz naputak stručnjaka, al bolje ne osim eventualno kao začin u jelima (ruža, neroli, cimet...).

pet ruj 23, 2011 11:28 pm

sedmi sam mjesec trudnoce i interesuje me da li smijem da koristim ulje za masazu na bazi wild cypress, black pepper, rosmary, bergamot, olive oil protiv celulita? unaprijed hvala

pet pro 30, 2011 4:20 pm

Ne bih vam preporučio da to koristite u trudnoći.
Ne znam o kojoj koncentraciji eteričnih ulja je riječ, ali ako je visoka ne bi trebalo koristiti ni za vrijeme dojenja.

uto sij 03, 2012 7:34 pm
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir: